Památky Samosu: ohromí vás div starověké techniky

Napsal Řecko (») ve středu 20. 1. 2016 v kategorii Samos, přečteno: 1331×

Odpočinek na pláži je krásná věc, ale když je ho moc, také vás omrzí. Začnete se tak trochu nudit a přemýšlet o to, co by se dalo podniknout. Nějaký výlet rozhodně neuškodí, právě naopak, rozšíří vám obzory.

Památky na seznamu UNESCO

Řecko má tu výhodu, že v něm najdete spoustu památek. Je jich tolik, že byste je všechny neprohlédli ani za několik let, natož během krátké dovolené. Ostrov Samos v tomto směru není výjimkou. Nacházejí se zde například dvě památky, patřící do seznamu UNESCO. První z nich je Héraion na Samu a druhý Pythagoerion. Do tohoto soupisu přibyly v roce 1992.

Tunel se podařilo spojit

Archeologická lokalita Pythagoreion tvořená zbytky někdejší pevnosti a nazvaná podle známého matematika, nejslavnějšího zdejšího rodáka, skrývá vodovodní štolu vedoucí nitrem kopce Ambelos. I když její ražba probíhala současně ze dvou stran, uprostřed se tunely potkaly. Tuto stavbu ostatně vypočítal sám proslulý matematik a vyšlo mu to.

Obě skupiny dělníků se po deseti letech práce setkaly. Pozoruhodné je, že tunel, který měl od pramenů Agiades přivádět vodu do města, zvládli vykopat jenom pomocí ručních nástrojů.

Kanál navrhoval architekt, který po něm dostal také jméno: Efpalinův kanál. Právem se považuje za div techniky. Přístav Pythagorion zahrnuje paleontologické, archeologické a lidové muzeum.

Chrám Božské Héry i památka na Turky

Héraion kdysi býval největším řeckým chrámem, ovšem dnes už najdeme jenom jeho zbytky, a sice část jednoho ze sloupů a stopy určující někdejší půdorys. Název získal po bohyni Héře, manželce boha Dia, jíž byl zasvěcen. Héra se měla narodit právě na tomto ostrově a je s ní spojena řada příběhů místní mytologie.

Další památkou, kterou zde také můžete navštívit, je hrad Lykourgos Logothetis, jehož dodnes zachovalá věž odkazuje na boje ostrovanů s Turky. Pěkný je i zdejší přístav Karlovassi, kolem něhož se nacházejí lesy. Pěknou podívanou, nacházející se poblíž, tvoří jezírko Potami, u kterého můžete obdivovat i vodopády.

Zlatá éra přichází za tyrana

V dobách antiky se ostrovní pevnina stala centrem iónské kultury. Poznávacím znamením byla především červená ostrovní keramika. Už tenkrát byl Samos proslulý pěstováním kvalitního vína, tato tradice se zde udržela až do dnes.

Zlatou éru ostrov prožíval během vlády tyrana Polykrata. Během vlády Alexandra Makedonského (356-323 př. n. l.) se Samos stává jádrem sporu dvou dynastií: Ptolemaiovců a Seleukovců. Dostal se do vlivu Perské a později Římské říše, nakonec ho roku 1566 získali Osmané. Nacházejí se zde proto nejenom antické památky, ale i objekty připomínající osmanskou éru. K Řeckému království se ostrov připojil až v roce 1912.

Udělejte si čas na procestování ostrova, najdete zde pozůstatky antických i jiných staveb.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a pět